Kosz na odpady zmieszane
Czarny kosz na śmieci - co do niego wyrzucić?
Nowy system segregacji odpadów wymaga od nas wiedzy na temat poszczególnych pojemników oraz worków, do których będziemy wyrzucać nasze śmieci. Dla ułatwienia, pojemniki i worki, zostały oznaczone odpowiednimi kolorami. Najogólniej biorąc: do niebieskiego wrzucamy papier i tekturę, do żółtego tworzywo sztuczne i metal, do zielonego szkło, do brązowego bioodpady, a do czarnego odpady zmieszane. O ile dość łatwo zdecydujemy, co wrzucić do kolorowych pojemników, o tyle powstaje pytanie, co wrzucamy w czarny kosz na śmieci i co wrzucamy do czarnego worka?
Co wrzucać do czarnego kosza na śmieci?
Odpowiedzi na to pytanie można udzielić bardzo łatwo. Gdy pytacie co wrzucamy do odpadów zmieszanych? Odpowiedź brzmi: prawie wszystko to, czego nie możemy posegregować w pozostałych pojemnikach i workach. Zatem najlepszym sposobem na przygotowanie pojemnika na odpady zmieszane, jest zostawienie go na sam koniec, kiedy to już śmieci, takie jak papier, plastik, czy szkło posegregujemy do innych pojemników. Jeśli coś nam zostało, to mamy praktycznie pewność, że jest to odpad zmieszany, który nie da się poddać recyklingowi.
Kiedy już wiemy, co wrzucamy do zmieszanych, powinniśmy pamiętać, aby takich odpadów produkować jak najmniej. Niestety są to śmieci, których nie da się poddać procesowi recyklingu ze względu na duży stopień zabrudzenia, czy materiał, z jakiego zostały wykonane. W większości przypadków trafiają one na wysypisko. Co ciekawe, odpady z czarnych pojemników, po odebraniu, są jeszcze przebierane, aby sprawdzić poprawność segregacji. Dzięki temu dodatkowemu zabiegowi, jeszcze bardziej ograniczana jest ilość odpadów, które trafia na składowisko. Mając to wszystko na uwadze, musimy także pamiętać, że czarny kosz powinien być odpowiednio duży, wytrzymały i poręczny, aby nie przysparzał nam problemów podczas procesu segregacji i oddawania odpadów do utylizacji. Ważna w całym procesie jest także ilość koszy, czy worków na odpady zmieszane, jaką będziemy potrzebować. Ilość tą trzeba dobrze oszacować dla każdego indywidualnie, gdyż niestety tych odpadów jest stosunkowo dużo.