Kosz na papier

Niebieski kosz na śmieci - co do niego wyrzucić?

Sortowanie śmieci jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także sposób na realne zaoszczędzenie pieniędzy. Odpady, które generujemy każdego dnia, to tak zwane doskonałe źródło materiału nadającego się do recyklingu, czyli materiału, który można ponownie wykorzystać. Opakowania z metalu, szkła, kartonu, plastiku – wszystko to można stosunkowo łatwo i tanio przetworzyć. Co ważne, obróbka surowców jest znacznie tańsza niż proces pozyskiwania surowców i produkcji różnych przedmiotów całkowicie od podstaw.

Kosz na papier - niebieski

Co wrzucać do niebieskiego kosza na śmieci?

Papier wkładamy do niebieskiego kosza na śmieci. Musi być suchy i wolny od plastikowych taśm, plastikowych fornirów i innych niepapierowych zabezpieczeń (dopuszczalna taśma papierowa). Kontener na papier powinien zawierać: pudła kartonowe, opakowania papierowe i tekturowe, tektura zwykła i falista, opakowania wypełnione tekturą, gazety, czasopisma, ulotki, papier szkolny i biurowy, zeszyty, papier drukarski, papier do pakowania, torby i worki papierowe.

Czego absolutnie nie wrzucamy do pojemnika na papier?

Oto kilka odpadów, których nie można w nim znaleźć i które są często kwestionowane: ręczniki papierowe i zużyte chusteczki higieniczne, papier lakierowany (powlekany folią), opakowania do pizzy i na wynos (jeśli są tłuste), wilgotny i mocno zabrudzony karton i papier, kartony mleka i napojów (wrzuć je do plastiku), stosowany w materiałach budowlanych, nawozach, cemencie, tapeta, pieluchy jednorazowe i inne materiały higieniczne, kartonowe sztućce jednorazowego użytku, odzież, paragon fiskalny.

Duże opakowania takie jak np. kartony warto od razu składać. Przede wszystkim zajmą mniej miejsca w naszym domu, a po drugie firma wywożąca śmieci będzie mogła przyjeżdżać po nie rzadziej, gdyż lokalny pojemnik wolniej się zapełni.

Przydatne informacje do segregowania śmieci

Warto zainteresować się systemem zamkniętej kuwety, aby ułatwić codzienne sortowanie odpadów. Niebieskie śmietniki powinny mieć zamknięcia zapobiegające rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów po mieszkaniu i przyciąganiu owadów. Dobrze jest również dostosować wielkość pojemnika do ilości danego rodzaju odpadów, jakie generują nasze gospodarstwa domowe, np. wybierając większe kosze na odpady plastikowe i zmieszane oraz mniejsze na szkło lub papier. Jeśli masz mniej miejsca, możesz wybrać rodzaj kosza, który można układać w stosy i nadal mieć pełny dostęp do pokrywy (nie musisz wyjmować kosza, aby wyrzucić śmieci lub wyjąć niebieski worek na śmieci). Takie systemy są idealne do wysokich szafek pionowych lub szafek do zabudowy. Nie zajmuje dużo miejsca.

Do niebieskiego kontenera wrzucamy między innymi:

Pozostałe kategorie: