Gdzie wyrzucić styropian

Styropian jest tworzywem sztucznym i w większości przypadków powinien trafić do żółtego kosza na śmieci, czyli na metale i tworzywa sztuczne.

Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Niektóre towary przechowywane w styropianowych opakowaniach są bardzo brudzące co uniemożliwia ich dalsze przetwarzanie. Mogą to być np. styropianowe talerze lub opakowania po jedzeniu. W takim przypadku styropian wyrzucamy do pojemnika na tworzywa zmieszane (kolor czarny).

Styropianowe opakowania wielkogabarytowe np. po sprzęcie RTV i AGD takim jak telewizor lub lodówka należy pokruszyć na mniejsze kawałki lub oddać w w całości do odpadów komunalnych (PSZOK). 

Tag: styropian

Kosz na metale i tworzywa sztuczne - żółty
gdzie wyrzucać styropian
Pozostałe kategorie:
Ciekawostka

Styropian to rodzaj tworzywa sztucznego, który jest trudny do recyklingu, ponieważ jest wykonany z pianki polistyrenowej i kulek polistyrenowych. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie również wyrzucanie go do pojemników czarnych, czyli odpadów zmieszanych.

Polistyren to rodzaj pianki z tworzywa sztucznego, z której można wytwarzać produkty, takie jak kubki, talerze i materiały opakowaniowe. W przypadku mniejszych elementów zaleca się wyrzucanie go do pojemnika czarnego, w przypadku styropianu większych gabarytów, np po sprzęcie AGD takim jak lodówka czy pralka styropian można oddać do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK).